KOMUNIKAT wakacyjny NR 31/2016 z dnia 17 sierpnia 2016 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy oraz Czytelników naszych cotygodniowych komunikatów.
Poniżej najnowsze informacje z minionego tygodnia.

1. Film o Wojciechu Nietykszy SP5FM
Na jesień 2016 r. zapowiadany jest film Legenda "Klimka" – niezwykły reportaż multimedialny o Wojciechu Nietykszy, SP5FM konstruktorze i wykonawcy pierwszych radiotelefonów używanych do łączności w górach przez GOPR i polskich himalaistów.
Scenariusz, montaż: Julia Kaczorowska (wnuczka Wojciecha Nietykszy)
Zdjęcia: Julia Kaczorowska, Filip Gracki
Trailer (zwiastun):
https://www.youtube.com/watch?v=tpvyZfsfVw4
Info na ratownictwogorskie.pl:
http://ratownictwogorskie.pl/legenda-klimka-trailer-filmu-o-wojciechu-nietykszy
Strona autorki:
http://juliakaczorowska.pl
Info: Waldemar Sznajder 3Z6AEF


2. Zmiana rejestrowej siedziby PZK - aktualizacja
Od dnia 05.08.2016 r. adresem rejestrowym PZK w KRS jest adres:
ul. Augustyna Kordeckiego 66 lok. U1, 04-355 Warszawa.
Aktualny odpis KRS z dnia 09.08.2016 r.
https://pzk.org.pl/download/public/KRS/KRS_88401_29_20160809221528.pdf
Z krótkofalarskim pozdrowieniem Marek Suwalski SP5LS, Skarbnik PZK

3. W związku ze zmianą siedziby PZK
proszę aby wszystkie faktury wystawiane na PZK były zgodnie z danymi rejestrowymi Polskiego Związku
Krótkofalowców tj.:
Jako Nabywca na fakturze musi być wyszczególniony:
Polski Związek Krótkofalowców
ul. Kordeckiego 66/U1
04-355 Warszawa
NIP: 697-101-82-47
Jako Odbiorca może być wyszczególniony Sekretariat ZG lub Oddział Terenowy, którego dana faktura dotyczy.
W żadnym wypadku nabywcą nie może być Oddział Terenowy PZK!
Faktury wystawione w mies. lipcu i sierpniu na adres sekretariatu ZG PZK czyli na
ul. Modrzewiową 25 85-635 Bydgoszcz będą honorowane.
Vy 73! Piotr Skrzypczak SP2JMR sekretarz PZK
www.pzk.org.pl

4. Odznaczenia w Śląskim OT PZK
10 sierpnia br., w Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śląskich, odbyła się miła uroczystość odznaczenia 4 zasłużonych działaczy, krótkofalowców zrzeszonych w Śląskim Oddziale Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców w Katowicach. W uroczystości tej wzięli udział: Wiceprezydent Siemianowic Śląskich ds. społecznych – dr Anna Zasada-Chorab, Zbigniew Krupski dyrektor Domu Kultury „Chemik”, ppłk rezerwy Ryszard Kasprzyk dyrektor Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony
Kraju w Katowicach, Marek Nieznalski SP9HTY prezes Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach z siedzibą w Siemianowicach Śl. oraz przedstawiciele klubu SP9KJM z Siemianowic Śl. i klubu SP9KDU z Tarnowskich Gór. Prezydium Zarządu Głównego PZK reprezentował Wiceprezes ds. sportowych Tadeusz Pamięta SP9HQJ.
Złotą Odznakę Honorową PZK otrzymali:
1. Eugeniusz Kurzeja SP9IIA – wieloletni działacz i aktualny prezes Siemianowickiego Klubu Łączności SP9KJM, animator wielu ambitnych przedsięwzięć na rzecz klubu i lokalnego, siemianowickiego środowiska.
2. Henryk Bartoszek SP9AVZ – wieloletni działacz klubu SP9KDU w Tarnowskich Górach, były oddziałowy QSL Manager, operator klubowy i szkoleniowiec.
3. Jacek Kawa SP9JCN – wieloletni prezes Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach, specjalista technik komputerowych.
Odznakę Honorową PZK otrzymał Robert Prorok SQ9FMU – działacz tarnogórskiego klubu SP9KDU, wieloletni działacz Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach.
Gwoli informacji należy dodać, że 22 maja br., w czasie XXII Krajowego Zjazdu Delegatów PZK w Burzeninie koło Sieradza, Eugeniusz Kurzeja odznaczony został również godnością Członka Honorowego PZK.
Wręczenia odznaczeń dokonał Tadeusz Pamięta SP9HQJ w towarzystwie Anny Zasady – Chorab, Ryszarda Kasprzyka i Marka Nieznalskiego. Ponadto zasłużeni działacze otrzymali z rąk prezesa Śląskiego Oddziału Terenowego PZK Marka Nieznalskiego
SP9HTY okolicznościowe puchary.
Ożywiona dyskusja przy kawie, herbacie i ciastkach koncentrowała się wokół istotnych spraw dotyczących środowiska krótkofalarskiego, w tym głównie na sprawie ożywienia działań o charakterze operatorskim i sportowo – obronnym tego środowiska na rzecz lokalnej społeczności.
Przedstawiciel ZG PZK Tadeusz Pamięta SP9HQJ zaproponował podjęcie dalszych działań zmierzających do poszerzenia krótkofalarskich szeregów poprzez dotarcie do szkół średnich, a zwłaszcza do klas mundurowych siemianowickiego Liceum im. Jana Śniadeckiego i Zespołu Szkół „Meritum”, propagując różne aspekty uprawiania krótkofalarskiego hobby i zwracając szczególną uwagę na korzyści, jakie mogą osiągać młodzi ludzie (np. doskonalenie języków obcych – rodzaj bezpłatnych korepetycji w czasie korespondencji radiowych na radiostacji klubowej z korespondentami zagranicznymi, doskonalenie technik komputerowych przy zastosowaniu technik cyfrowych w krótkofalarstwie, czy też sportów obronnych np. adioorientacja sportowa, „łowy na lisa”, strzelanie, rzut granatem). Wyszedł również z propozycją zorganizowania przez PZK w porozumieniu z LOK wspólnych, centralnych zawodów wieloboju łączności, „łowów na lisa” oraz sportów obronnych.
Sprawę sportów obronnych podjął także przedstawiciel ZW LOK ppłk Ryszard Kasprzyk stwierdzając, że LOK otwarta na jest na wszelkie tego typu propozycje i udzieli daleko idącego wsparcia w tym zakresie. Warto przy okazji przypomnieć, że ZW LOK
w porozumieniu z siemianowickim klubem łączności SP9KJM od lat był organizatorem wojewódzkich i centralnych zawodów wieloboju łączności i radioorientacji sportowej.
Wiceprezydent Siemianowic Śląskich ds. społecznych – dr Anna Zasada-Chorab, dziękując wyróżnionym działaczom stwierdziła, że nie miała świadomości istnienia tego typu pasjonatów działających w najbliższym otoczeniu, których zainteresowaniem jest radio i różne jego oblicza. Odnosząc się do osiągnięć środowiska krótkofalowców zadeklarowała daleko idącą pomoc siemianowickiemu klubowi SP9KJM w działaniach mających na celu zaktywizowanie młodzieży szkół średnich do obudzenia pasji
radioamatorskiej.
Organizatorzy spotkania zaprezentowali 2 albumy z kartami QSL potwierdzającymi łączności z korespondentami ze wszystkich kontynentów, jak też ciekawy okolicznościowy gadżet, wręczany najbardziej zasłużonym działaczom.
Przy okazji sugestia dla młodych osób, głównie uczniów szkół średnich zainteresowanych tematyką krótkofalarską - informacji o naszym hobby jest dużo w Internecie. Polecamy obejrzenie m. in. następujących stron internetowych:
https://pzk.org.pl/news.php , http://pzk.katowice.pl/news.php, http://www.sp9kjm.pl , http://www.sp9pks.pl/news.php .
To zaledwie kilka wybranych, na których można zapoznać się ze specyfiką krótkofalarstwa. Dla osób zainteresowanych łącznościami z kosmiczną stacją orbitalną polecamy stronę http://www.arisspolska.info.
Wszystkich zainteresowanych krótkofalarstwem zapraszamy do odwiedzenia Klubu Łączności SP9KJM w Siemianowicach Śl., którego siedziba mieści się w Domu Kultury „Chemik” przy ul. Niepodległości 51. Telefon do DK „Chemik” i klubu: 32 2282090, 692 130 334. Adres internetowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opracował: Tadeusz Pamięta SP9HQJ

5. Skrócony spis treści Świata Radio 9/2016
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Montaż wtyków koncentrycznych, Anteny wakacyjne
TEST: Badania odbiornika TS-590SG
PREZENTACJA: Złącza F Master
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Od CB do krótkofalarstwa
HOBBY: Manipulator zbliżeniowy CW, Projekty urządzeń UKF
DIGEST: Pomiary w radiokomunikacji
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

6. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 9/2016
Informacja Prezesa PZK o zespołach roboczych
Lwów był pierwszy. Artykuł pióra Tomasza SP5CCC
Wspomnienie o śp. Krzysztofie SP5HS
Silent Key’s

7. 730 lat miasta Krobia
W tym roku miasto Krobia obchodzi 730 lecie nadania praw miejskich. Radio-Klub Krobia postanowił włączyć się do obchodów tego jubileuszu, uzyskując znak okolicznościowy SN3GB. Członkowie klubu SP3PGS będą pracowali pod tym znakiem od
dnia 15 sierpnia do dnia 15 września br.
Za łączności ze stacją SN3GB korespondenci otrzymają „Certyfikat Uczestnictwa” w obchodach jubileuszu, podpisany przez Burmistrza Krobi. Certyfikat wydawany będzie wyłącznie w formie elektronicznej i wysyłany na adres pocztowy korespondenta znajdujący się na qrz.com. Karty QSL prosimy przesyłać przez biuro SP6-SOT#13 - SP3PGS oraz eQSL.
Informacje na www.qrz.com/db/SN3GB oraz www.sp3pgs.pl.
Serdecznie zapraszamy do łączności!
Info: Henryk SQ3LMR

8. KRÓTKOFALOWCY „W TONACJI TRÓJKI”
Dnia 16 sierpnia 2016 r. w godzinach od 14.05 do 16.00 LT, przewodnim tematem audycji Wojciecha Manna i Anny Gacek pt. „W TONACJI TRÓJKI” byli krótkofalowcy, krótkofalarstwo, telegrafia, łączność i fale... Stało się tak za sprawą Jacka EI2KK,
krótkofalowca irlandzkiego, polskiego pochodzenia, który wygrał plebiscyt na kolejny temat audycji muzycznej z udziałem słuchaczy. Jacek EI2KK zainteresował redakcję PR III Polskiego Radia krótkofalarstwem! Wojciech Mann i Anna Gacek przez prawie dwie godziny z humorem informowali słuchaczy o magicznym świecie krótkofalowców i - przede wszystkim - prezentowali utwory muzyczne, głównie angloamerykańskie, nawiązujące do łączności radiowej, telegrafii i tematów pokrewnych. W audycji nie usłyszeliśmy odpowiedzi na pytania podstawowe, takie jak: „Kim są i co robią krótkofalowcy?”. Były natomiast żarty, aluzje, komentarze słuchaczy (polskich krótkofalowców) i przede wszystkim muzyka, utwory z telegrafią, lub łącznością
www.pzk.org.pl foniczną w tle. Na antenie Trójki wyemitowano telegrafią, przy modulacji FM tonem akustycznym, tekst „73 de EI2KK”. W ramach łączności ze słuchaczami, wysłałem (SP3SLU) do Redakcji, razem z komentarzem, utwór jazzowy „CQ Serenade”, nagrany w radio kanadyjskim w latach 60-tych, ale nie usłyszeliśmy go na antenie III Programu.
Audycję „W TONACJI TRÓJKI” z 16 sierpnia 2016 r. można odsłuchać / ściągnąć pod adresem:
http://www.polskieradio.pl/9/684/Artykul/1655800,Krotkofalowcy-telegrafia-kod-Morsea-i-muzyka
Natomiast wspomniany wyżej utwór „CQ Serenade” znajdziemy, w wersjach angielskiej, francuskiej i instrumentalnej pod adresem: http://www.zerobeat.net/cqsong.html
Gratulujemy Jackowi EI2KK wygranej w plebiscycie na temat przewodni „W TONACJI TRÓJKI”. Na w/w temat toczy się dyskusja na forum internetowym SP7PKI, oto link:
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3538&temat=442623
Info: Jerzy SP3SLU


TNX. TNX. TNX.
Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Waldemarowi 3Z6AEF, Tadeuszowi SP9HQJ, Henrykowi SQ3LMR, Andrzejowi SP5AHT, Markowi SP5LS.


Wszystkim dzisiejszym Solenizantom, czyli Julianom i Jackom, z okazji ich święta imienin
życzymy dużo zdrowia, pogody ducha oraz spełnienia planów - tych życiowych i tych związanych z naszym pięknym hobby.


Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później
niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
Prosimy nie formatować tekstu, utrudnia to pracę Redakcji przy składaniu całości komunikatu. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i dokonywania zmian formalnych w materiałach.
Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci
plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem

Zarząd

Prezes SP2XDM Michał Lewczuk
Sekretarz SP2ALT Wojciech Rydzkowski
Skarbnik SP2GCE Włodzimierz Guliński
Członek zarządu SP2UUU Krzysztof Ulatowski
Członek zarządu SQ2OFS Janusz Saganowski

Komisja rewizyjna

Przewodniczący SP2FJN Jan Juszczak
Sekretarz SP2AYC Piotr Markowski
Członek komisji SP2WEG Andrzej Opania

Biuro Oddziału

Siedziba Zarządu Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK
ul. Wita Stwosza 73/122, 80-308 GDAŃSK
Przy budynku znajduje się bezpłatny parking.
Dojazd możliwy jest Tramwajem oraz Pomorską Koleją Metropolitarną.
Bezpośrednio przy parkingu znajduje się przystanek PKM Strzyża.
Biuro czynne w czwartki, od 17:00 do 18:00
Dyżury Zarządu: każdy ostatni czwartek miesiąca, od 17:00 do 18:30
 
Kontakt: 
telefon: 797 546 127 (SP2ALT)
e-mail: biuro@otpzk.gdansk.pl
 
COMIESIĘCZNE SPOTKANIA CZŁONKÓW ODDZIAŁU
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych
ul 3-go Maja 27-31, 81-001 GDYNIA
w każdy drugi wtorek miesiąca od godz. 18:00 do 19:30

Adres do korespondencji

Wojciech Rydzkowski SP2ALT
Pomorski Oddział Terenowy PZK
ul. Staszica 29
89-600 CHOJNICE

Dane rejestrowe

STOWARZYSZENIE POMORSKI OT PZK

KRS: 0000114439
NIP: 584-247-71-65
REGON: 192773167

Rachunek bankowy

BNP BGŻ PARIBAS

81 2030 0045 1110 0000 0413 3660